Cserépkályha, kandalló, vagy kemence? Milyen szempontok alapján döntsünk?
Az első, és legfontosabb, hogy mire alkalmas a meglévő aljzat-, illetve födémszerkezet, valamint, mire ad lehetőséget a kémény. Ezekben a kérdésekben hallgassunk a szakemberre, akkor is, ha mást mond, mint amit szeretnénk.
Amennyiben a feltételek megfelelőek, az alábbi szempontokat kell átgondolni: mire akarjuk használni a fűtésünket? Fő fűtésként, kiegészítőként egy meglévő rendszer mellé, vagy csak néha-néha akarunk befűteni ( pl. hétvégi házban, nyaralóban).
Rendszeres és hosszú távú fűtéshez a cserépkályha, téglakályha vagy a kemence ajánlott, míg ha látványosan és gyorsan szeretnénk meleget varázsolni, célravezetőbb a kandalló, ami nagyon hangulatos, és begyújtás után már fél óra után nyomja a meleget, ám amint kialszik benne a tűz, ugyanilyen gyorsan ki is hűl. A nyitott tűzterű kandallóknál több hő leadására képesek a zárt tűzterű, vagy a beépített vízbetétes kandallók, és valamivel tovább is tárolják a meleget.
A cserépkályha és téglakályha körülbelül egy-másfél óra múlva kezdi leadni a meleget, de jóval tovább tartja meg azt, különösen, ha időben elzárjuk a levegőbeömlő nyílásokat. Ha üvegbetétes ajtót választunk hozzá, akkor még a tűz látványát is élvezhetjük. A téglakályhák további elemekkel bővíthetők: az öntöttvas sparheltlapon főzni, a sütőbetétekben pedig sütni, aszalni lehet. Ha mindkettőt beépítjük, megkapjuk a klasszikus csikótűzhely formát, mely rendkívül hasznos eleme lehet a konyhának.
A kemence, legyen akár szó beltéri vagy kültéri változatáról, fűtési képességeivel vetekszik a cserép és téglakályhákkal, ám még egy nagyon fontos szerepet is betölt: remek ételek készíthetők benne. Semmi sem múlja felül a kemencében sült kenyér, malacpecsenye, vagy akár a cserépben főtt töltött káposzta ízét. A kemencéket lehet kombinálni grillezővel, amely egyszerűen a parázs áthúzásával használható. Fontos, hogy a kültéri kemencénk fölé tetőt emeljünk, vagy más ódon fedjük be, mert az agyagtapasztás az eső hatására hamar leázik, így a kemencénk egy-két év alatt tönkremegy.
Amennyiben az általam épített kályhákról többet szeretnél tudni, vagy bármilyen kérdésed van, kérem keress meg a jobboldali elérhetőségen!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése